Інформаційний портал

ПРОЕКТ ПОЛОЖЕННЯ ПРО СПЕЦІАЛІЗОВАНИЙ ЗАКЛАД ПОЗАШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ НАУКОВОГО ПРОФІЛЮ

Міністерство освіти і науки України пропонує до громадського обговорення проект Положення про спеціалізований заклад позашкільної освіти наукового профілющо визначає порядок організації діяльності спеціалізованих закладів позашкільної освіти, які надають освіту наукового спрямування.

Документ, після його затвердження, визначить порядок організації діяльності спеціалізованих закладів позашкільної освіти.

Проект сприятиме розвитку дослідницько-експериментального напряму позашкільної освіти, залученню дітей та молоді до науково-дослідницької, дослідно-експериментальної, конструкторської, винахідницької, пошукової діяльності в різних галузях науки, техніки, культури і мистецтва.

СТЕРЕОТИПИ ТА ГЕНДЕРНІ РОЗРИВИ НЕОБХІДНО ДОЛАТИ

7 грудня 2018 року, під час Другого Українського Жіночого Конгресу (УЖК) у Києві,  Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич розповіла про те, що для забезпечення рівності прав жінок та чоловіків необхідні зміни в освітній сфері.

Зокрема, за словами міністра, зміни мають стосуватись контенту підручників, ставлення вчителів до дітей, розвитку дружніх до батьківства середовищ у школах тощо.

«Історичним витоком дискримінації щодо жінок на ринку праці є ті стереотипи, якими пронизана вся наша культура, а отже – і система освіти. На рівні освіти ми бачимо, наскільки різними є траєкторії, які обирають хлопці і дівчата вже під час вступу до закладів вищої освіти. Наприклад, дівчата становлять 79% тих, хто вступають на гуманітарні науки і мистецтво. Водночас їх лише 23% від абітурієнтів спеціальностей інженерного профілю та 32% – на будівництві та архітектурі», – наголосила міністр.

ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ТИЖДЕНЬ ПРАВА

10 грудня 1948 року у Парижі на 183 пленарному засіданні Генеральної асамблеї ООН була прийнята Загальна декларація прав людини «як завдання, до виконання якого повинні прагнути всі народи і всі держави з тим, щоб кожна людина і кожний орган суспільства, завжди маючи на увазі цю Декларацію, прагнули шляхом освіти сприяти поважанню цих прав і свобод і забезпеченню, шляхом національних і міжнародних прогресивних заходів, загального і ефективного визнання і здійснення їх як серед народів держав - членів Організації, так і серед народів територій, що перебувають під їх юрисдикцією».

3 ГРУДНЯ – МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ЛЮДЕЙ З ОСОБЛИВИМИ ПОТРЕБАМИ

Милосердя, чуйність, співчуття до слабших споконвіку були характерною рисою українського народу. Тому відзначення Міжнародного  дня людей з особливими потребами  – справедлива шана суспільства та нагадування всім про обов’язок перед людьми, які  потребують захисту та підтримки у цей непростий час. Люди з інвалідністю – це не просто категорія людей. Це окремі життя. Окремі трагедії. Окремі людські надії на те, що все буде добре.

3 грудня щорічно відзначають Міжнародний день людей з інвалідністю , встановлений Генеральною  Асамблеєю  Організації Об'єднаних Націй,  14 жовтня 1992 року. Генеральна Асамблея закликала держави проводити подальшу інтеграцію осіб із інвалідністю в життя суспільства.

ЯК ДОПОМОГТИ ДИТИНІ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ ОРГАНІЗУВАТИ СВІЙ ЧАС

Сучасна дитина росте та розвивається у швидкозмінному середовищі. Щодня вона стикається зі стрімким потоком інформації, багато контактує в реальному й віртуальному світах. Аби стати успішною особистістю, їй потрібні знання та уміння, які б дали змогу застосовувати інформацію, керувати цими контактами.

Готувати дітей до дорослого життя у сучасних умовах треба вже у дошкільному віці. Від вміння організовувати свій час залежить подальший розвиток особистості, здатної орієнтуватись, творити, діяти в сучасному суспільстві.

Ефективно розв’язати питання організації свого часу допоможе  технологія тайм-менеджменту. Термін «Time Management» у перекладі з англійської мови означає «управління часом».

Уміння управляти своїм часом треба формувати вже в ранньому дитинстві. Тоді згодом діти навчаться раціонально планувати свої справи, дотримуватися їх логічної послідовності.

ФОРМУЄМО ГРОМАДЯНСЬКУ КОМПЕТЕНТНІСТЬ

Одним із найактуальніших завдань  сучасної освіти і виховання в  Україні є створення умов для формування людини-громадянина, для якої демократичне громадянське суспільство є осередком для розкриття її творчих можливостей, задоволення особистих та суспільних інтересів.

Якщо говорити про  якості, яку має формувати школа, то однією з найважливіших є громадянська компетентність, яка   визначена як складова Нової української школи.

Вчителі шкіл можуть вільно скористатися низкою цікавих навчальних метеріалів з формування громадянської компетентності в учнів. 16 відповідних модулів розробили разом студія онлайн освіти EdEra та Інститут лідерства, інновацій та розвитку.

ГОДИНА КОДУ АБО ЯК ПРОВЕСТИ УРОК ІНФОРМАТИКИ РАЗОМ З УСІМ СВІТОМ

На початку грудня відбудеться всесвітня ініціатива «Година коду 2018». Протягом тижня закладам освіти  України пропонується провести спеціально розроблений урок інформатики разом з усім світом. Про це повідомляє некомерційна організація BrainBasket.

Hour of Code – це безкоштовна міжнародна освітня ініціатива, що спрямована на популяризацію ІТ серед школярів за допомогою проведення одного спеціально розробленого інтерактивного уроку інформатики.

Долучитись до даної ініціативи можуть  заклади  освіти України, а також IT-спеціалісти, громадські діячі та публічні особи.

УРЯД СХВАЛИВ ПОЛОЖЕННЯ, ЩО ГАРАНТУЄ ДІТЯМ ДОСТУПНУ ОСВІТУ ТА РЕАБІЛІТАЦІЮ В САНАТОРНИХ ШКОЛАХ

В Україні продовжать роботу санаторні школи, де можуть отримувати загальну середню освіту діти, що потребують тривалого лікування. Як саме відбуватиметься робота таких закладів, прописано в Положенні про санаторну школу, яке сьогодні, 21 листопада 2018 року, затвердив Уряд України.

«Наразі в Україні санаторні школи – це єдиний тип закладу загальної середньої освіти, де діти можуть поєднувати реабілітацію з навчанням. Там одночасно працюють медичні та педагогічні працівники. У них передбачено режим подовженого дня, що дає кожній дитині можливість і підтримувати здоров’я, і набувати потрібні знання та компетентності. Причому, це може бути на різних рівнях освіти – від дошкільної до профільної», – зазначив заступник Міністра освіти і науки України Павло Хобзей.

Навчання в санаторній школі відбувається за індивідуальним підходом, індивідуальною освітньою траєкторією та в оздоровчо-щадному режимі. Його визначає медико-педагогічна комісія закладу, яка моніторить стан здоров’я та особливості розвитку кожної дитини. Для тих учнів, які мають труднощі у навчанні, Положення передбачає можливість проведення додаткових індивідуальних, групових занять та консультацій.

ПРОЕКТ ПОЛОЖЕННЯ ПРО СЕРТИФІКАЦІЮ ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ

На виконання вимог Закону України «Про освіту» Міністерством освіти і науки України розроблено проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про сертифікацію педагогічних працівників», що має врегулювати процедуру оцінювання професійних компетентностей педагогічного працівника шляхом незалежного тестування, самооцінювання та вивчення практичного досвіду його роботи.

Сертифікація згідно з проектом має здійснюватися на добровільних засадах з метою підвищення престижності педагогічної праці та заохочення вчителя до особистісного і професійного зростання.

Проектом передбачено встановлення педагогічному працівникові, у разі успішного проходження сертифікації, доплати у розмірі 20% посадового окладу, а також  зарахування сертифікату як проходження атестації.  

Зауваження та пропозиції до проекту просимо надсилати до 9 грудня 2018 року на e-mail zakon@mon.gov.ua (Божинський Володимир Святославович) або  за адресою: Міністерство освіти і науки України, проспект Перемоги, 10, м. Київ, 01135.

День пам’яті жертв голодомору

Щорічно,  у четверту суботу листопада,  Україна вшановує пам’ять загиблих від Голодомору - геноциду Українського народу.

Минуле століття пронеслося над Україною трьома голодоморами:     1921-1922, 1932-1933, 1947років. Такої страшної трагедії, яку пережив український народ у 30-х роках, не зазнав, мабуть, жоден народ в історії людства.

Мало знайдеться не тільки в історії України, а й світу, таких жахливих трагедій, як Голодомор 1932 - 1933років.

Наш найсвятіший обов’язок сьогодні – зберегти пам’ять про всіх невинно закатованих  більшовицькою владою.

Згадуючи одного – пам’ятаймо про мільйони.

Нехай у мільйонах маленьких вогників згорить страшний спадок голодомору.

Ми хочемо, щоб про це ніколи й ніхто не забував!

Ніхто не має права про це забути!

Схилімо голови в скорботі перед невинно убієнними.

Пом’янемо хвилиною мовчання всіх жертв Голодомору.

Хай же пам’ять про всіх невинно убієнних згуртує нас, живих, дасть нам силу та волю, мудрість і наснагу для зміцнення власної держави, на власній землі!

Свіча мільйонів замордованих голодною смертю погасла в далекому 1933-му.  

З метою гідного вшанування загиблих від геноциду Українського народу, вчиненого тоталітарним сталінським режимом,  запрошуємо відвідувачів сайту  приєднатись  до Всеукраїнської акції «Засвіти свічку», яка відбудеться             24 листопада 2018 року  о 16.00.

Україна пам’ятає! Світ визнає!

 

ШІСТЬ СПОСОБІВ РОЗВИНУТИ В ДИТИНИ РОЗУМ І КМІТЛИВІСТЬ

Ви з когорти тих батьків, які підходять до виховання дитини з практичного боку, намагаючись сформувати в неї необхідні життєві навички? Ви у пошуку простих і дієвих способів скерувати енергію вашої дитини в потрібне русло й максимально розвинути її інтелект?

Є практичні способи, які допоможуть розвинути в дитини розум, кмітливість і творчі здібності. Цього можна досягти, залучаючи малюка до виконання повсякденних дій. Здобуваючи різноманітний життєвий досвід при їх виконанні, дитина розвиває мозок. Якнайширше залучення у щоденній діяльності таких способів відчуття, як дотик, нюх, зір, слух і смак також сприяє розвитку мозку.

Тому необхідно з раннього віку задіяти відчуття дитини, щоб допомогти їй навчитися визначати й розрізняти предмети. Удосконалення пізнавальних і моторних навичок дитини стане запорукою розвитку її розуму та кмітливості.

Ось декілька практичних порад, які допоможуть дитині вирости розумною.

ЯК ЗБЕРЕГТИ ЕМОЦІЙНИЙ БАЛАНС ДИТИНИ

Дорослі часто стикаються з такими проблемами, як визначення свого місця в житті, фінансова нестабільність, особисті негаразди, стрес на роботі тощо. Але як бути, якщо поруч дитина, а батьків переповнюють негативні почуття? Як зберегти її емоційний баланс?

Психіка дитини дуже тендітна, проте є певні ознаки того, що дитина щаслива й емоційно збалансована:

 • дитина виявляє почуття задоволеності й самоповаги;
 • вона має бажання веселитися;
 • сміється при будь-якій відповідній нагоді, посміхається без причини;
 • уміє давати раду стресу, пов'язаному із тими чи іншими труднощами, упевнено долає їх;
 • легко ставить цілі й знаходить шляхи їх досягнення;
 • охоче грається в ігри, просить батьків дозволити запросити друзів, щоб гратися разом;
 • адаптується до змін, демонструє гнучкість у своїх діях і рішеннях, виявляє повагу до батьків;
 • намагається якомога швидше зробити домашнє завдання, щонайбільше часу перебувати у дворі з друзями;
 • має багато друзів, із якими проводить багато часу;
 • упевнена в собі, має гарну думку про себе та свою сім'ю.

Ці ознаки свідчать про те, що дитина емоційно збалансована. Утім, це не означає, що вона цілісінький день посміхатиметься. Вона може засмучуватися з тих чи інших причин, але при цьому матиме сміливість обговорювати свої почуття й шукати причину розладу.

ЗНО-2019 ПРАВИЛА НАРАХУВАННЯ БАЛІВ ЗА ЗАВДАННЯ ЗНО

Наказом Українського центру оцінювання якості освіти №156 від 16 жовтня 2018 року затверджено Схеми нарахування балів за виконання завдань сертифікаційних робіт зовнішнього незалежного оцінювання 2019 року.

Згідно з документом, при проведенні зовнішнього незалежного оцінювання абітурієнти працюватимуть з 10 типами завдань, що оцінюватимуться наступним чином.

 1. Завдання з вибором однієї правильної відповіді

Такі завдання складаються з основи (умови завдання) та трьох, чотирьох або п’яти варіантів відповіді, з яких лише один правильний. Завдання вважається виконаним, якщо учасник ЗНО вибрав і позначив відповідь у бланку відповідей А.

1 бал буде зарахований, якщо вказано правильну відповідь; 0 балів, якщо вказано неправильну відповідь, або вказано більше однієї відповіді, або відповіді на завдання не надано.

Завдання з вибором однієї правильної відповіді використовуються у тестах ЗНО з української мови і літератури, історії України, іноземних мов (англійської, німецької, французької, іспанської), математики, фізики, біології, хімії, географії.

ПРО ОФОРМЛЕННЯ ID-КАРТКИ ДЛЯ УЧНІВ 9-Х ТА 11-Х КЛАСІВ

Школярі, яким виповнилося 14 років, мають своєчасно звернутися для оформлення ID-картки. Міністерство освіти і науки України  просить освітян на місцях якомога ширше інформувати про це батьків та учнів, а Державна міграційна служба доручила своїм територіальним органам сприяти школярам в оформленні документів.

Так, зараз паспорт вперше оформлюється після досягнення особою   14-річного віку. Для таких громадян ця адмінпослуга є безкоштовною.

Для отримання ID-картки потрібно не пізніше, ніж через місяць після досягнення учнем 14 років, звернутися до:

 • територіального підрозділу Державної міграційної служби за зареєстрованим місцем проживання;
 • до центру надання адміністративних послуг (ЦНАП), якщо він надає послуги з оформлення біометричних документів.

Докладну інформацію про процедуру оформлення ID-картки можна переглянути на офіційному сайті Державної міграційної служби за посиланням.

КОНКУРС «СТЕЖКАМИ КАМЕНЯРА»

За підтримки Міністерства освіти і науки України ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» спільно з БО «Міжнародний фонд Івана Франка» та ГО «Львівське товариство у м. Київ» 15 листопада 2018 року почнеться прийом конкурсних робіт Всеукраїнського учнівського літературно-мистецького конкурсу «Стежками Каменяра». Відповідне рішення було ухвалено під час засідання Ради засновників конкурсу, що відбулося 9 листопада 2018 року, в Міністерстві освіти і науки України.

Роботи прийматимуть до 15 грудня 2018 року. Брати участь у конкурсі можуть учні шкіл віком від 6 до 16 років (включно).

Переможців визначатимуться у 4 номінаціях: «Проза», «Поезія», «Драматургія» та «Краща ілюстрація до творів Івана Франка», кожну – за двома віковими категоріями: 6-11 років і 12-16 років.

Метою конкурсу є посилення творчої мотивації у вивченні учнями закладів загальної середньої освіти творчості Івана Франка через створення літературно-мистецьких творів у різних жанрах, у яких творив Великий Каменяр, та дослідження його літературної спадщини, наукової, культурологічної і громадської діяльності.

Увага! Для участі у конкурсі заявка заповнюється в електронній формі.

Конкурсна робота (крім ілюстрацій) виконується українською мовою і подається на електронному носії.