ФОРМУВАННЯ ОСВІТНЬОЇ ПРОГРАМИ ШКОЛИ

Освітня програма – це єдиний комплекс або послідовність освітніх компонентів (предметів вивчення, дисциплін, індивідуальних завдань, контрольних заходів тощо), спланованих і організованих для досягнення визначених результатів навчання;

 Відповідно до статті 33 Закону України «Про освіту»  основою для розроблення освітньої програми є  стандарт освіти відповідного рівня.

Зупинимось на формуванні освітніх програм закладів загальної середньої освіти.

У статті 15 Закону України «Про загальну середню освіту»
визначено, що освітня програма має містити: 

  • загальний обсяг навчального навантаження та очікувані результати навчання здобувачів освіти;
  • вимоги до осіб, які можуть розпочати навчання за програмою;
  • перелік, зміст, тривалість і взаємозв’язок освітніх галузей та/або предметів, дисциплін тощо, логічну послідовність їх вивчення;
  • форми організації освітнього процесу;
  • опис та інструменти системи внутрішнього забезпечення якості освіти;
  • інші освітні компоненти (за рішенням закладу загальної середньої освіти).

Освітня програма схвалюється педагогічною радою закладу загальної середньої  освіти та затверджується його керівником.

За структурою освітня програма закладу освіти може розглядатися як сукупність освітніх програм різного рівня навчання (початкової освіти, базової  середньої освіти та профільної  середньої  освіти). При формуванні програм необхідно дотримуватися наступності у навчанні, тобто кожна наступна програма базується на попередній. У свою чергу, програма кожного рівня навчання являє собою сукупність предметних основних і додаткових освітніх програм, а також опис технологій їхньої  реалізації.

Освітня програма школи може бути визначена як сукупність взаємопов'язаних основних і додаткових освітніх програм і відповідних їм освітніх технологій, що визначають зміст освіти та спрямованих на досягнення прогнозованого результату діяльності конкретної установи.  Спрямованість освітніх програм повинна відповідати призначенню закладу.

 Освітня програма розробляється на термін, обумовлений закладом освіти  самостійно. Це може бути термін, що відповідає тривалості освоєння кожного рівня освіти (освітня програма початкової освіти – на 4 роки, базової  середньої освіти  – на 5 років, профільної середньої освіти  – на 2 (3) роки). Окремі її розділи, можуть бути актуальні аж до зміни призначення школи (наприклад, у зв'язку зі зміною її статусу, зміною соціального замовлення, реалізацією визначеного етапу програми,  розвитку закладу тощо). Інші можуть корегуватися в міру необхідності.

Міністерство освіти і науки України затверджує типові освітні програми, які спрямовані на реалізацію мети та завдань освітньої галузі.

Заклади загальної середньої освіти можуть використовувати типові або інші освітні програми. Освітні програми, що розробляються на основі типових освітніх програм, не потребують окремого затвердження центральним органом забезпечення якості освіти.

На основі освітньої програми заклад освіти складає та затверджує навчальний план, який  конкретизує організацію освітнього процесу.

Навчальні програми предметів та курсів створюють вчителі (самостійно) на основі Стандарту або за зразком типової навчальної програми.

Діяльність із розробки освітньої програми може бути використана як засіб розвитку співробітників школи, залучення педагогічного колективу та батьківської громадськості до управління закладом освіти.

 

За матеріалами освітніх сайтів