ІНТЕРНЕТ-ЗАЛЕЖНІСТЬ ПРИРІВНЯЛИ ДО НАРКОМАНІЇ

Кожне десятиліття породжує нові, властиві тільки йому пристрасті, потяги та залежності. Молодь як провідна та прогресивна ланка суспільства, на яку завжди покладаються великі надії, виступає в цьому випадку таким собі лакмусовим папером, який показує наявні суспільні суперечності. На тлі залежностей, що вже давно існують, поступово починають проявлятися нові, більш актуальні та злободенні, підкреслюючи своєю появою саме ті проблемні сфери, які не впорядковані належним чином.

Доступність до все нових видів «благ», безперервний розвиток гаджетів, спрямованих саме на розважальну складову суспільного споживання, складності в стосунках із рідними й близькими, падіння рівня емпатійності — це лише частина довгого списку, але вона окреслює негативний бік становлення сучасної української молоді в суспільстві. Всі ці чинники зумовлюють появу на тлі «старих» видів залежностей, як‑от алкоголізм, тютюнопаління, вживання наркотичних речовин, «нових», що динамічно набирають обертів і стрімко розширюють свій ареал в Україні.

У цьому разі залежності виступають своєрідним способом втекти від реального світу, на деякий час відволіктися від життєвих проблем, постійної конкуренції та суєти людського буття.

Особливої уваги заслуговує проблема інтернет-залежності, оскільки саме вона розвивається найбільш масштабно та всеосяжно і зі свого боку нагадує складний пазл, що налічує безліч складових — від залежності від соціальних мереж до кібернетичної лудоманієї, яка проявляється в нав’язливому захопленні відео- та комп'ютерними іграми.

На сьогодні науковці виділяють такі валідні та вимірювані показники інтернет-залежності:

- кількість часу, проведеного в інтернеті;

- способи проведення вільного часу;

- кількість/якість сну, його порушення через використання мережі;

- прояв агресивності, дратівливості при неможливості скористатися інтернетом;

- погіршення робочих/навчальних показників у зв'язку з використанням мережі.

Науковці дослідили «цифрових аборигенів» і з’ясували –  в їх мозку відбуваються такі самі зміни, як і при тяжких хімічних залежностях.

Кількість інтернетоголіків у світі стрімко зростає. Перші ознаки інтернет-залежності – це коли хочеться бути у мережі постійно і навіть на вулиці, далеко від комп’ютера, серце цифрового аборигена завмирає в кожній зоні вай-фай. Зрештою інтернет забирає весь денний час і починає красти години, відведені для сну. Першими визнали інтернет-залежність хворобою в Китаї. Там найбільше у світі користувачів мережі. За 10 років виросло покоління геймерів та інтернетоголіків. Їхній мозок дослідили науковці і виявили зміни у функціонуванні сірої речовини. Віртуальні запої у прямому сенсі підривають окремі клітини мозку, і природний комп’ютер «зависає».

До чого ж призводить інтернет-залежність? Чим вона небезпечна? Річ у тім, що надмірне перебування у віртуальному світі розлучає людину зі світом реальним, призводить до постійно високого рівня тривожності, емоційної відчуженості, труднощів із концентрацією уваги. Через занурення в мережу елементарно може порушуватися режим сну та харчування. Це призводить до аутизму і маніакальних розладів.

В Україні тих, хто міцно «завис» на сайтах, лікують у реабілітаційних центрах разом із тими, хто сидить на голці.

Неконтрольоване протирання штанів біля монітора, істерика, коли пропадає зв’язок із мережею, небажання виходити на вулицю і спілкуватися з реальними людьми означають, що час піти в оф-лайн. І хоча б два тижні у віртуальне життя ні ногою. Якщо рука користувача не піднімається, щоб вимкнути комп’ютер – родичам слід записувати інтернетоголіка на консультацію до лікаря.

 

 

За матеріалами інтернет-видань