Куточок безпеки

Предмет, що стоїть перед очима, або той, що міцно закарбувався в пам’ять, сам собою, без посередництва чужого слова, пробуджує думку, виправляє її, якщо вона помилкова, доповнює, якщо вона не повна, приводить її в природну, тобто правильну систему, якщо вона розташована нелогічно.

Тобто, наочність не тільки підвищує доступність матеріалу, а й покращує розуміння зв’язку практики з життям, формує пізнавальний інтерес, мотивацію до оволодіння знаннями, особливо тих, що стосуються  захисту життя та здоров’я людини. Куточок безпеки в такому контексті є доповненням до основних знань з  цивільного захисту та безпеки життєдіяльності, які отримують діти в закладах освіти, своєрідною підказкою, що завжди перед очима і яку, в разі потреби, можна використати для власного захисту. На відміну від інших наочних матеріалів, наочність з безпеки життя діє на людину підсвідомо, подібно рефлексу самозбереження, і тому при створенні має бути логічною, змістовною, стислою та приваблювати ззовні. Іншими словами такою, що запускає психологічні механізми – пам’ять, увагу, уяву та інші – у дітей та дорослих.

Враховуючи дані вимоги, куточок безпеки як вид основної зорової наочності з питань цивільного захисту та безпеки життєдіяльності повинен базуватися  на таких основних принципах:

  1. Принцип доступності подачі зображення. Це означає, що матеріал, який подається за допомогою засобів наочності, має бути зрозумілим та знайомим споглядачам. В іншому випадку наочність не буде корисною, а, навпаки, лише спантеличить.
  2. Принцип доступності форми зображення. Цей принцип застерігає від використання все нових і нових форм зображення. Споглядачі повинні звикнути до певних засобів наочності і зіставляти їх із сформованим у них змістом.
  3. Принцип композиційної організації. Згідно цього принципу, матеріал має бути поданий в логічній послідовності. Реалізація даного принципу здійснюється також за рахунок правильного гармонійного, кольорового зображення. Ось чому слід використовувати яскраві малюнки, різнокольорові схеми, таблиці та інші засоби, що є запорукою зацікавлення з боку споглядачів матеріалом, що подається.
  4. Принцип художньої ідентичності. При оформленні засобів наочності потрібно намагатися відтворити максимально реальне зображення.

Куточок безпеки як вид наочності має  велике навчально-пропагандистське  значення, а саме:

  • сприяє максимально ефективній організації самостійної пізнавальної діяльності споглядача в питаннях освоєння знань безпеки життєдіяльності;
  • здійснює швидку об’єктивну всебічну підготовку споглядача;
  • дозволяє створити повний методичний супровід засвоєних знань з безпеки життєдіяльності на усіх рівнях підготовки закладу освіти.