ПЛАНУЄМО 2018/2019 НАВЧАЛЬНИЙ РІК У ЗАКЛАДІ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ

Заклад дошкільної освіти  (далі – ЗДО) складає і затверджує план роботи на навчальний рік та оздоровчий період, конкретизуючи організацію освітнього процесу.

УВАГА! Немає норми погоджувати план роботи ЗДО з органом управління освітою чи іншими органами. Тому вимога про погодження плану роботи неправомірна.

ЗДО самостійно визначає завдання на новий навчальний рік: на основі аналізу роботи за минулий рік,  ураховуючи виявлені проблеми й потреби закладу.

Кількість ключових завдань, над якими працює колектив, залежить від кількості груп, режиму роботи тощо. Це може бути три-чотири завдання на рік, з яких: одне-два — передбачені попереднім планом роботи, їх конкретизують, розширюють інші два — нові.

 Для ЗДО із сезонним перебуванням дітей, 1-/2-групових, з групами короткотривалого перебування завдань може бути одне-два.

 Усі заходи в плані роботи ЗДО підпорядковують визначеним завданням.

ОСВІТНЯ ПРОГРАМА

Вибір програм на навчальний рік схвалює і затверджує педагогічна рада у межах своїх повноважень. Педагогічні колективи самостійно визначають освітні програми, за якими працюватиме ЗДО. При цьому директори ЗДО та вихователі-методисти:

  • інформують педколективи про чинні програми;
  • пропонують для обговорення на засіданнях педагогічних рад вибір програм до початку навчального року.

 Під час вибору програм необхідно звернути увагу на терміни дії грифів Міністерства освіти і науки України (далі – МОН).

 Окрім того, ЗДО можуть:

  • обирати чинні програми,  рекомендовані МОН для використання у 2018/2019 навчальному році (для цього застосовний електронний реєстр щодо надання грифів та свідоцтв МОН України);
  • розробляти власні освітні програми на основі Базового компонента дошкільної освіти.

Освітня програма містить:

  • вимоги до дітей, які можуть розпочати навчання за програмою;
  • перелік освітніх компонентів та їх логічну послідовність;
  • загальний обсяг навчального навантаження та очікувані результати навчання дошкільнят.

Освітні об’єднання та заклади, які провадять освітню діяльність на різних рівнях освіти (наприклад, дошкільна освіта — початкова освіта), можуть використовувати або розробляти власні наскрізні освітні програми, охоплюючи відповідні рівні освіти, забезпечуючи наступність між ланками освіти.

 В освітній програмі може бути корекційно-розвиткова складова для дітей з особливими освітніми потребами.

На основі програм загальноукраїнського рівня, які мають гриф МОН,  заклад дошкільної освіти  може розробити й затвердити локальну спеціальну програму для груп компенсуючого типу з урахуванням нозології та специфіки освітнього процесу.

 При складанні плану на 2018/2019 навчальний рік необхідно врахувати навантаження на дітей.

 Орієнтовну кількість занять на тиждень за віковими групами визначають з урахуванням гранично допустимого навчального навантаження на дитину.

 Суттєво скоротити обсяг організованих форм навчальної діяльності (занять), а отже й навчальне навантаження на дітей,   можна за допомогою блочно-тематичної організації освітнього процесу на засадах інтеграції.

Тривалість інтегрованого заняття може бути більшою, якщо застосовувати зміну видів дитячої діяльності:

  • на 5 хв — у молодшій групі
  • на 10 хв — в середній групі
  • на 15 хв — у старшій групі.

УВАГА!  Інтегроване заняття не може замінити заняття з фізкультури та музичного виховання. На щодень можна планувати інтегроване заняття, закріплюючи протягом дня знання й уміння, набуті дітьми в різних видах діяльності. Але тривалість статичного навантаження у положенні сидячи на одне заняття не має перевищувати для дітей вікових груп:

  • молодших  – 15 хв.
  • середніх –  20 хв.
  • старших – 25 хв.

УВАГА!  У закладах дошкільної освіти не  задають домашні завдання, тож і вимагати їх виконання не дозволено.

 Вихователь, добираючи форми і зміст організації життєдіяльності дітей, методи, прийоми та засоби освітнього впливу, має враховувати ймовірність утворення зведених різновікових груп. Тому йому необхідно:

  • передбачати роботу в підгрупах;
  • диференціювати завдання й види діяльності за складністю, тривалістю та обсягом.

 

За інструктивно-методичними рекомендаціями «Щодо особливостей організації діяльності закладів дошкільної освіти в 2018/2019 навчальному році» (лист МОН України від 13.06.2018 № 1/9-386)

Джерело: https://www.pedrada.com.ua/article/2376-tri-zavdannya-dyalnost-zdo-na-20182019-navchalniy-rk?utm_source=letter&utm_medium=letternews&utm_campaign=letternews_rnvp_240718&ustp=F