Інформаційний портал

10 ПРІОРИТЕТІВ МІНІСТЕРСТВА ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ НА 2019 РІК

2019-й має стати роком розвитку та зростання для усіх сфер від школи та закладів профосвіти до вишів і наукових установ  —   кожна із них отримала місце у 10-ці основних пріоритетів Міністерства освіти і науки на наступні 12 місяців. Про це розповіла Міністр освіти і науки Лілія Гриневич.

«Очевидно, що коло пріоритетів значно ширше, однак ми хочемо концентровано представити саме ті напрями, які торкнуться найбільшої кількості учнів, науковців, батьків, педагогів та викладачів. Можу відповідально заявити, що 2019-й рік буде не менш складним, ніж 2018-й, проте, в частині зростання реальних можливостей для кожного  він стане дійсно визначним»,   —  повідомила Лілія Гриневич.

Вона підкреслила, що визначені пріоритети рівноцінні між собою та розташовані за принципом від найменшого «споживача» до найстаршого.

Отже, у 2019 році МОН матиме такі 10 основних пріоритетів:

Оформити класний куточок своїми руками

Класний куточок є дуже важливим атрибутом класу. Він робить Ваш клас неповторним. Вони можуть бути різного формату, кольору, дизайну і стилю. Це можуть бути патріотичні куточки, чи куточки з елементами техніки безпеки, чи багато інших варіантів.

На сьогоднішній день існує безліч компаній які можуть запропонувати виготовлення стендів, але не обов’язково їх купувати. Ви можете разом із дітьми виготовити їх самостійно.

Важливо щоб класний куточок відповідав таким вимогам:

  • Привабливий естетичний вигляд;
  • При розробці повинен бути використаний творчий підхід;
  • Розміщення цікавої інформації, яка відповідає інтересам певної вікової категорії дітей;
  • Окрім того що інформація повинна бути цікавою, вона повинна бути інформативною.

Розробка стенду власними руками допоможе викликати в дітях почуття відповідальності. При розробці використовуйте максимум уяви. Якщо ви не знаєте з чого почати, то ми з радістю надамо декілька корисних порад:

Підвищення зарплати педагогів з січня 2019 року

Роз‘яснення Профспілки працівників освіти і науки щодо необхідності дотримання трудових прав працівників закладів та установ освіти у зв’язку з підвищенням з 1 січня 2019 року розміру прожиткового мінімуму на працездатну особу і мінімальної заробітної плати.

ЦК Профспілки працівників освіти і науки України звертає увагу на необхідність дотримання трудових прав членів профспілки – працівників закладів та установ освіти у зв’язку з підвищенням з 1 січня 2019 року розміру прожиткового мінімуму на працездатну особу і мінімальної заробітної плати.

Відповідно до примітки 1 Додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 № 1298, з урахуванням внесених змін, зокрема постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1037 «Про оплату праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери», посадові оклади (ставки заробітної плати) з 1 січня 2017 року розраховуються, виходячи з розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1 тарифного розряду, встановленого у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня календарного року.

Класні куточки для навчальних закладів

Якість підготовки учнів, їх психологічне налаштування на навчання залежать від багатьох чинників, з-поміж яких чільне місце посідають умови, атмосфера, обстановка, у яких вони перебуватимуть під час навчання в школі.

Тому класна кімната (кабінет) має бути затишною, а її оформлення — логічним із конструктивної точки зору, лаконічним у виконанні й доволі простим.

Добре, коли класна кімната гарно оформлена і діти завжди мають бажання приходити сюди. Але значно краще, якщо учні беруть активну участь у оформленні свого класу. Тоді клас стає для них ріднішим.

Звісно, міра цієї участі залежить від віку учнів, типу класу та інших об’єктивних чинників. Учні разом із класним керівником розробляють структуру класного куточка, продумують варіант оформлення тощо. Натомість основні рубрики повинен запропонувати класний керівник.

САМООСВІТА У ІННОВАЦІЙНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ ВЧИТЕЛЯ

Учитель – ключова фігура у реформуванні освіти. Перед ним поставлено важливе завдання: запровадження нового принципу педагогіки партнерства, що ґрунтується на співпраці учня, вчителя і батьків;

запровадження принципу дитиноцентризму (орієнтація на потреби учня);

удосконалення процесу виховання;

створення нової структури школи, що дасть змогу засвоїти новий зміст освіти і набути ключових компетентностей, необхідних для успішної самореалізації особистості;

створення сучасного освітнього середовища, яке забезпечить необхідні умови, засоби і технології для навчання учнів, вчителів і батьків.

Сучасний педагог має бути готовим до змін, що відбуваються в системі освіти, здатним сміливо при­ймати педагогічні рішення, виявляти ініціативу, творчість. Немає сумніву, що проблему ефективнос­ті, результативності педагогічного процесу можна розв'язати лише за умови забезпечення високої ком­петентності та професійної майстерності кожного пе­дагога, його здатності до інноваційної діяльності.

СУПЕРВІЗІЯ І СУПЕРВІЗОРИ В УКРАЇНСЬКІЙ ОСВІТІ

Інститут модернізації змісту освіти спільно з департаментом загальної середньої та дошкільної освіти Міністерства освіти і науки України презентували проект Типового положення про проведення супервізії впровадження Концепції «Нова українська школа». Документ винесений для громадського обговорення, що триватиме до 10 січня.

Положення визначає методичні та організаційні засади проведення супервізії, тобто інструменту професійної підтримки педагогічних працівників закладів дошкільної і загальної середньої освіти.

За визначенням авторів документа, супервізія – це інструмент професійної підтримки та професійного розвитку, що передбачає комплекс заходів із навчально-методичного супроводу педагогічних працівників закладів дошкільної і загальної середньої освіти в умовах реалізації завдань Нової української школи.

Також проектом положення визначено поняття фахівця, який відтепер займатиметься професійним розвитком учителя-супервізора.

Зокрема, супервізор – це фахівець з високим рівнем кваліфікації та успішним досвідом роботи, який здійснює свою діяльність з метою професійної підтримки та професійного розвитку педагогічних працівників, тренерів і тренерів-педагогів, сприяє налагодженню партнерства між усіма учасниками освітнього процесу в умовах реформування системи освіти, впровадження Концепції Нової української школи.

Супервізорами можуть бути тренери і тренери-педагоги Нової української школи, працівники відповідних кафедр і методичних центрів регіональних закладів післядипломної педагогічної освіти, а також інші фахівці.

СЕРТИФІКАЦІЯ ВЧИТЕЛІВ ПОЧАТКОВИХ КЛАСІВ У 2019 РОЦІ

У 2019 році стартує пілотний проект Сертифікації вчителів, у якому зможуть взяти участь 1 тис вчителів початкових класів. Однією з основних засад сертифікації є добровільність. Відповідне Положення «Про сертифікацію педагогічних працівників» затвердив Уряд  27 грудня 2018 року.

Метою сертифікації є виявлення та стимулювання педагогічних працівників з високим рівнем професійної майстерності, які володіють методиками компетентнісного навчання і новими освітніми технологіями та сприяють їх поширенню.

«Через механізм Сертифікації ми хочемо віднайти тих кращих провідників Нової української школи, агентів змін, що готові ділитися та поширювати сучасні методики навчання. Реалізувати таку мету можна лише за умови добровільності процесу, тому ми ретельно слідкуватимемо за дотриманням цього принципу. 2019-го ми обмежили кількість учасників до 1 тис осіб, а також поширили це лише на одну категорію педагогів – вчителів початкових класів. Пілотування сертифікації також продовжиться у 2020 та 2021 роках, я сподіваюся, що в наступні роки ми зможемо розширити і кількість можливих учасників, і категорії вчителів, які зможуть брати участь у сертифікації. Процедура не проста, але кожен, хто її пройде, отримає відповідний сертифікат, зможе зарахувати успішне проходження сертифікації замість атестації з підвищенням на 1 кваліфікаційну категорію та отримати 20% надбавку до заробітної плати», – розповіла Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич.

НАВЧАННЯ ПРИ ЛІКАРНІ ДЛЯ ДІТЕЙ, ЯКІ ПОТРЕБУЮТЬ ТРИВАЛОГО ЛІКУВАННЯ

Міністерство освіти і науки та Міністерство охорони здоров'я України спільним наказом затвердили положення, відповідно до якого розроблено механізм забезпечення навчання при лікарні для кожної дитини, яка цього потребує.

Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич представила відповіді на 8 ключових запитань, які роз’яснюють, як саме буде організовано навчання при лікарнях та що потрібно зробити, щоб дитина отримувала таку підтримку.

 1 Запитання: Що потрібно, щоб дитину навчали при лікарні?

  • Заява батьків про бажання, щоб їхня дитина навчалася
  • Згода лікаря, що стан дитини дозволяє навчатися

Заява батьків може бути передана до лікарні будь-якими каналами зв’язку.

НОВИЙ ЗАКОН УКРАЇНИ ПРО ПРОТИДІЮ БУЛІНГУ

Новий Закон, направлений на протидію булінгу, що був прийнятий Верховною Радою України  17 грудня 2018 року, передбачає чіткі алгоритми дій у випадку цькувань.

«Цього року ми розпочали говорити про цю проблему  відкрито, стартувала кампанія проти булінгу, проти цькування. І як ви бачите, це синхронно відобразилося на нормативній діяльності Верховної Ради України, і був прийнятий цей Закон. Я вважаю, що найперше з булінгом треба боротися через його попередження, але ті, хто здійснюють цькування, мають розуміти, що за цим слідує покарання», —  зазначила ніністр освіти і науки України Лілія Гриневич.

Вона також розповіла про те, як працюватимуть у закладах освіти з випадками цькування, після того, як Закон набуде чинності. Так, алгоритм є наступним.

Якщо дитина стала свідком булінгу в закладі освіти, передусім вона може розказати про це батькам, вчителю, психологу або безпосередньо директору.

ПРОЕКТ ПРОГРАМИ НЕЗАЛЕЖНОГО ТЕСТУВАННЯ ДЛЯ ВЧИТЕЛІВ ПОЧАТКОВОЇ ШКОЛИ ЗАКЛАДІВ ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ

Міністерсвом освіти і науки України розроблено проект програми незалежного тестування професійних компетентностей вчителів початкової школи протягом 2019-2020 років у межах сертифікації педагогічних працівників. 

Програму тестування укладено відповідно до професійного стандарту «Вчитель початкових класів закладу загальної середньої освіти», затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 10.08.2018 року № 1143, та з урахуванням Типової освітньої програми організації і проведення підвищення кваліфікації педагогічних працівників закладами післядипломної педагогічної освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 15.01.2018 р. № 36.

Незалежне тестування є одним з трьох інструментів сертифікації вчителів початкових класів та застосовується для перевірки знань та умінь як складових професійних компетентностей вчителя початкової школи відповідно до трудових функцій (планування та здійснення освітнього процесу, забезпечення і підтримка навчання, виховання і розвитку учнів в освітньому середовищі та родині, створення освітнього середовища, проведення педагогічних досліджень) згідно з  Професійним стандартом “Вчитель початкових класів закладу загальної середньої освіти”.

Метою зовнішнього незалежного оцінювання є оцінка знаннєвого компоненту психолого-педагогічних, академічних та методичних компетентностей вчителя початкових класів:

ПРАВИЛА ВСТУПУ ДО ЗАКЛАДІВ ВИЩОЇ ОСВІТИ У 2019 РОЦІ

Умови прийому до закладів вищої освіти на 2019 рік пройшли остаточне затвердження та набули чинності.  Мінімальні прохідні бали 150 та 130 для окремих спеціальностей, творчі конкурси до подачі заяв, компактніші терміни вступної кампанії – ці та інші новації чекають на вступників наступного року.

Так, для вступу на бакалавра (магістра медичного, фармацевтичного, ветеринарного спрямування) прийматимуть сертифікати ЗНО 2017, 2018 та 2019 років, окрім оцінок з англійської, французької, німецької та іспанської мов. З іноземних мов зараховуватимуть лише сертифікати 2018 та 2019 років. Вступник може подати сертифікати в будь-якій зручній йому комбінації.

Можливість складання творчих конкурсів у кількох вишах, а також створення рівних умов для їх учасників незалежно від оцінок ЗНО потребували змін термінів проведення творчих конкурсів. Вони відбуватимуться з 1 до 10 липня, тобто до початку прийому заяв. Передбачена також друга сесія творчих конкурсів – з 11 до 22 липня, однак лише для тих вступників, які бажають навчатися на контракті.

Шановні відвідувачі сайту! Вітаємо Вас з Новим роком та Різдвом!

Шановні відвідувачі сайту!

Вітаємо Вас з Новим роком та Різдвом!

Ми  щиро вдячні  Вам за співпрацю. Сподіваємось, що у Новому 2019 році наші спільні проекти стануть ще більш плідними, а відкритість і довіра, які склалися між нами, допоможуть нам досягти успіху і процвітання!

Нехай   у Новому році  втіляться  в життя Ваші  нові  перспективні  ідеї, а Ви отримаєте нові можливості для реалізації всіх планів!

Бажаємо, щоб 2019 рік був наповнений яскравими і позитивними подіями. Нехай Вас завжди супроводжують успіх і процвітання!

Щастя, здоров’я і благополуччя Вам і Вашим близьким!Упевненості в собі, гідних перемог, тепла у стосунках з іншими,  щирості та високого достатку бажає Вам колектив компанії D-Grand!

 

 

ПРОЕКТ ПОЛОЖЕННЯ ПРО СПЕЦІАЛІЗОВАНИЙ ЗАКЛАД ПОЗАШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ НАУКОВОГО ПРОФІЛЮ

Міністерство освіти і науки України пропонує до громадського обговорення проект Положення про спеціалізований заклад позашкільної освіти наукового профілющо визначає порядок організації діяльності спеціалізованих закладів позашкільної освіти, які надають освіту наукового спрямування.

Документ, після його затвердження, визначить порядок організації діяльності спеціалізованих закладів позашкільної освіти.

Проект сприятиме розвитку дослідницько-експериментального напряму позашкільної освіти, залученню дітей та молоді до науково-дослідницької, дослідно-експериментальної, конструкторської, винахідницької, пошукової діяльності в різних галузях науки, техніки, культури і мистецтва.

СТЕРЕОТИПИ ТА ГЕНДЕРНІ РОЗРИВИ НЕОБХІДНО ДОЛАТИ

7 грудня 2018 року, під час Другого Українського Жіночого Конгресу (УЖК) у Києві,  Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич розповіла про те, що для забезпечення рівності прав жінок та чоловіків необхідні зміни в освітній сфері.

Зокрема, за словами міністра, зміни мають стосуватись контенту підручників, ставлення вчителів до дітей, розвитку дружніх до батьківства середовищ у школах тощо.

«Історичним витоком дискримінації щодо жінок на ринку праці є ті стереотипи, якими пронизана вся наша культура, а отже – і система освіти. На рівні освіти ми бачимо, наскільки різними є траєкторії, які обирають хлопці і дівчата вже під час вступу до закладів вищої освіти. Наприклад, дівчата становлять 79% тих, хто вступають на гуманітарні науки і мистецтво. Водночас їх лише 23% від абітурієнтів спеціальностей інженерного профілю та 32% – на будівництві та архітектурі», – наголосила міністр.

ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ТИЖДЕНЬ ПРАВА

10 грудня 1948 року у Парижі на 183 пленарному засіданні Генеральної асамблеї ООН була прийнята Загальна декларація прав людини «як завдання, до виконання якого повинні прагнути всі народи і всі держави з тим, щоб кожна людина і кожний орган суспільства, завжди маючи на увазі цю Декларацію, прагнули шляхом освіти сприяти поважанню цих прав і свобод і забезпеченню, шляхом національних і міжнародних прогресивних заходів, загального і ефективного визнання і здійснення їх як серед народів держав - членів Організації, так і серед народів територій, що перебувають під їх юрисдикцією».