Українські обереги. Обереги людини
Наш оберiг iшов з землi,
коли нас скiфами ще звали
i талiсман той берегли,
i щастя в доленцi шукали.
О. Онищенко
Вишитий рушник, вишита сорочка, писанка, лялька, віночок, калина, верба, лелека – без них важко уявити нашу Україну. Саме з оберегів починається для кожного Батьківщина.
Прикраси, взуття, різноманітний святковий і повсякденний одяг втілювали певну символіку та були захистом для людини.
Важливими оберегами людини були: сорочка, намисто, хустка, обручка, лялька-мотанка, писанка та інші.
Сорочку дівчина вишивала і дарувала нареченому на весіллі. Намисто було особливим оберегом для дівчинки, яке батьки готували з дня народження у вигляді іменного амулета. Цей амулет передавався у спадок по жіночій лінії. Вінок уособлював собою сонце, нескінченність життя. Дівчата плели вінки з живих квітів і прихорошували ним голову, щоб відвернути від себе "недобре око" і "лиху силу".
Хустка – є першою ознакою одягу жінки. Багато чудових традицій і обрядів було пов'язано з хустиною. У кожній родині, де підростала дівчина, розмальована на коліщатах скриня, мала повнитися хустками.
Обручка - означала святість союзу, вічне кохання, вірність, символізувала постійну присутність думками зі своєю «половинкою».
Ляльки-мотанки – це справжній витвір мистецтва. Матері робили їх для дітей, бабусі – для онуків, а нареченим – дарували, щоб у них народжувалися діти.
Обрядовою символікою традиційного житла українців була українська затишна і мальовнича, побілена зовні та всередині будівля, переважно під солом'яним дахом Хата. Хата з її означенням – рідна, материнська, батьківська, отча – популярний образ-символ нашої літератури, мистецтва.
Хатніми оберегами є рушник, покуть, піч, стіл, лава, скриня, колиска.
Рушник служив символом життєвого шляху, працьовитості та майстерності. Виріб вішали на видному місці, оздоблювали пишною вишивкою, розміщували над іконами. У сім’ї, де є донька, скриня мала постійно поповнюватись вишиваними рушниками. Виріб оберігає дім і родину, в якому знаходиться, благословляє, зберігає пам’ять про покоління.
Покуть – це священне місце, да розташовувалися ікони.
Піч – невід'ємний атрибут традиційної української оселі, її називали хатнім вогнищем чи опікункою дому. Сила вогню могла боротись проти будь-яких темних сил, підтримувала єдність, добробут усієї родини.
Стіл - був центром, де збирались родичі усіх поколінь, розв’язували питання, приймали гостей. Він мав бути завжди застеленим, з хлібом і сіллю посередині.
Лава – її називали "господинею оселі", її "візитною карткою". Напередодні свят і навіть у будні лави ретельно чистили й мили.
Скриня- обов'язковий елемент хатнього інтер’єру, як тільки в сім'ї підростала дочка, батьки обов'язково замовляли для неї скриню і наповнювали приданим.
Колиска - була родинним символом, виколихувала майбутнє родоводу, зберігала традиції, материнську цінність і батьківську гордість.
( За матеріалами інтернет джерел)
Сьогодні розвинулись технології, щось ми використовуємо в побуті, щось ні, але ми завжди повинні пам’ятати, що ми українці, берегти наші традиції і передавати наступним поколінням. Ми пропонуємо вам широкий асортимент стендів, які допоможуть познайомити дітей з нашими оберегами, традиціями та обрядами. Ці стенди можна знайти за посиланнями:
https://d-grand.com/narodni-simvoli-ukrayini-komplekt-plastikovih-stendiv
https://d-grand.com/stend-narodni-simvoli-ukrayini
https://d-grand.com/komplekt-stendiv-ukrayina-pochinaetsia-z-tebe
https://d-grand.com/komplekt-stendiv-tvorchist-ukrayini
https://d-grand.com/patriotichnii-kutochok-duhovni-skarbi-ukrayini
https://d-grand.com/stendi-dlia-patriotichnogo-oformlennia-shkoli
https://d-grand.com/patriotichnii-stend-moia-krayina-ukrayina
https://d-grand.com/kompozitsiia-stendiv-narodni-simvoli-ukrayini
https://d-grand.com/stend-strichka-duhovni-skarbi-ukrayinskogo-narodu
https://d-grand.com/stend-chudesa-ukrayini
https://d-grand.com/stend-z-derzhavnimi-simvolami-ta-elementami-natsionalnogo-odiagu
https://d-grand.com/stend-duhovni-skarbi-ukrayini
https://d-grand.com/komplekt-stendiv-narodni-oberegi-i-narodni-sviata